Prosięta wysokiej jakości – znaczenie dobrego startu.
Zapraszamy na spotkanie online poświęcone zdrowiu prosiąt, już 29 kwietnia na platformie Microsoft Teams.
PAMIĘTAJ, aby wziąć udział w wydarzeniu, musisz się zarejestrować!
Plan spotkania:
17:00 – 17:05
Rozpoczęcie wydarzenia

17:05 – 17:30
Aktualizacja na temat kokcydiozy prosiąt.
Profesor Anja Joachim, Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, Austria.
Prof. Joachim ukończyła Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze (Niemcy), gdzie uzyskała tytuł DVM oraz habilitację z parazytologii. Po stażach badawczych w Sydney (Australia) i Kopenhadze (Dania) została mianowana starszym wykładowcą parazytologii w Lipsku (Niemcy). Od 2003 roku jest profesorem i kierownikiem Instytutu Parazytologii na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Austria).
Jest specjalistką certyfikowaną przez EBVS w dziedzinie parazytologii weterynaryjnej (dyplomowaną członkinią Europejskiego Towarzystwa Parazytologii Weterynaryjnej) oraz członkinią kilku organizacji zawodowych i redakcji czasopism naukowych. Do tej pory prof. Anja Joachim opublikowała 188 artykułów recenzowanych i 3 rozdziały książek (stan na listopad 2019). Jej badania koncentrują się na interakcjach gospodarz-parazyt u świń, szczególnie na doskonaleniu strategii kontroli przeciwko pasożytom oraz modelach in vivo i in vitro dla zakażeń pasożytniczych. Obecnie bada nowe opcje diagnostyki i kontroli zakażeń Cystoisospora suis, czynnikowi wywołującemu kokcydiozę prosiąt.
Prof. Joachim obecnie kieruje Instytutem Parazytologii na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Austria).

17:30 – 17:55
Odsadzenie i patologia: kompromis w integralności i przepuszczalności jelit.
Profesor Guillermo Ramis, Uniwersytet w Murcji, Hiszpania.
Profesor Guillermo Ramis ukończył studia weterynaryjne w 1993 roku, w 2002 roku uzyskał doktorat z nauk weterynaryjnych, a w 2006 roku – dyplom ECPHM . Od 2005 roku adiunkt w Katedrze Produkcji Zwierzęcej na Uniwersytecie w Murcji (Hiszpania).
Wcześniej przez 13 lat prowadził działalność zawodową w CEFU S.A., dużej spółce w południowo-wschodniej Hiszpanii (100 000 macior). Jego działalność badawcza poświęcona jest: chorobom jelit, integralności jelit, immunologii oraz transplantacji ksenogenicznej. Jest również współautorem ponad 150 artykułów indeksowanych, 100 artykułów popularnonaukowych oraz 30 książek lub rozdziałów.

17:55 – 18:20
Złożona interakcja czynników wewnętrznych i zewnętrznych kontrolujących wydzielanie Stx2e przez szczepy STEC.
Profesor Bert Devriendt, Uniwersytet w Gandawie, Belgia.
Bert Devriendt ukończył studia magisterskie z zakresu biotechnologii na Uniwersytecie w Gandawie w 2004 roku. Otrzymał stypendium doktoranckie, aby zbadać interakcję czynników wirulencji enterotoksycznych szczepów E. coli z tkankami jelitowymi prosiąt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Gandawie. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk weterynaryjnych w 2010 roku, przyznano mu dwa prestiżowe stypendia podoktorskie w celu opracowania skutecznych szczepionek doustnych opartych na nowej technologii dostarczania do jelit. W 2020 roku został mianowany adiunktem w dziedzinie immunologii błon śluzowych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Gandawie.
Jego badania koncentrują się na trzech głównych obszarach:
1) badaniu interakcji między patogennymi szczepami E. coli a tkankami jelitowymi świń,
2) projektowaniu doustnych szczepionek podjednostkowych oraz
3) projektowaniu cukrów modulujących odpowiedź immunologiczną jako nutraceutyków i adiuwantów błon śluzowych.
Jego prace badawcze zostały opublikowane w ponad 100 publikacjach oraz 3 rozdziałach książek i zaowocowały 2 patentami.

18:20 – 18:30
Jak osiągnąć wysokiej jakości prosięta: od nauki do praktyki.
Daniel Sperling. Ceva Animal Health.
Dr Sperling ukończył studia w 2003 roku, uzyskując tytuł lekarza weterynarii (DVM) na Uniwersytecie Weterynaryjnym i Farmaceutycznym w Brnie (Czechy). Następnie zdobył stopień doktora (PhD) w specjalizacji dotyczącej chorób jelitowych świń w Instytucie Mikrobiologii i Chorób Zakaźnych na Wydziale Weterynarii. W tym czasie pan Sperling pracował jako asystent w Instytucie Mikrobiologii i Chorób Zakaźnych, po czym został profesorem nadzwyczajnym w Klinice Przeżuwaczy i Świń na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu Weterynaryjnego i Farmaceutycznego w Brnie.
Ma 4-letnie doświadczenie jako lekarz weterynarii praktykujący w specjalizacji medycyny świń oraz 12-letnie doświadczenia w przemyśle farmaceutycznym, a obecnie jest menedżerem ds. usług weterynaryjnych w firmie Ceva Santé Animale we Francji.
18:30 – 18:45
Dyskusja.